Zvicër, serbi ndihmon dy shqiptarët të arratisen nga burgu

0

Policia zvicerane ka arrestuar dy prej pesë të burgosurve të arratisur disa ditë më parë nga burgu Bois-Mermet afër Lozanës.

Dy personat e arrestuar janë një shqiptar, 34 vjeç, i dënuar për trafik droge dhe një shqiptar i Kosovës 22 vjeç, i dënuar për vjedhje.

Ata janë kapur në një banesë në një lagje të Lozanës, në Zvicër sëbashku me një bashkëpunëtor serb, i cili dyshohet se i ka ndihmuar në arratisje e tyre nga burgu.

Arratisja ka ndodhur ditën e martë në një burg të Lozanës në Zvicër nga ku janë larguar një shtetas serb, një shqiptar, një boshnjak, një kosovar dhe një francez. Gjatë arratisjes, të dënuarve i kanë ardhur në ndihmë edhe bashkëpunëtorë të tjerë jashtë burgut.

Pas arratısjes, policia e kantonit të Vaudit angazhoi një numër të madh agjendësh për kapjen e të burgosurve, të cilët ishin dënuar për krime të rënda.

Bëhet e ditur se shtetasi serb ishte dënuar për grabitje bizhuterish me nvlerë 1.3 milionë franga, shqiptari për trfik droge, kosovari dhe boshnjaku për grabitje, ndërsa francezi për krime të rënda.

/Rovena Dupi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here