Zhvillohet konkursi “Të kërcejmë mes valleve dhe melodive popullore shqiptare”, bëhen bashkë ansamblet e të rinjve

0

Në kuadër të fushatës “Ruaj Traditën, Festo Shqip”, studentët e vitit të dytë master në profilin Marrëdhënie me Publikun realizuan konkursin me temë: “Të kërcejmë mes valleve dhe melodive popullore shqiptare”.

Konkursi u hap me valltarët e ansamblit Trad Folk, ansambël i drejtuar nga koreografi Bujar Gorenca, pjesëmarrës në shumë koncerte kombëtare dhe ndërkombëtare, të cilët sollën një kolazh vallesh që përshkonte trojet shqiptare nga jugu në veri.

50471978_2528239320524031_8659698085091344384_n

Grupi artistik i shkollës “Isa Boletini” konkurroi me vallen e Rrajcës dhe vallen e Tropojës. Lindita Kaimi dhe Ansambli Alba i drejtuar prej saj, sollën vallen e Tiranës dhe një valle me motive Veriu.

Gjimnazi “Besnik Hidri” solli pak hijeshi Tropoje, me një valle të kësaj treve. Ndër të tjera ansambli “Folk Alb”, i drejtuar nga koreografi Avni Ndreu, kishte përgatitur valle që nga Çamëria deri në Rugovë. Konkursin e valleve e mbylli grupi “Zumba with Fatilda”, grup i cili zbukuroi sallën duke shëtitur përmes valleve nga Tropoja në Çamëri.

Në përfundim të konkursit “Të kërcejmë mes valleve dhe melodive popullore shqiptare” u ndanë disa çmime, të ofruara nga sponsorët e këtij aktiviteti të studentëve të Kolegjit Universitar Bedër, të cilët ishin: Kinema Cineplexx, Agjencia Turstike “Magic M Travel”, Studio “Besnik Ramaj Photography”, “Infinit Gifts”, “Creative Event”, “Kamela”, “Auto Bebi”, “New Media Communications”, “Index”, “Creative Event”, etj.

Ndërkohë juria ishte e përbërë nga Genc Kastrati, koreograf pranë Ansamblit Kombëtar, Isida Mollaymeri, balerinë e Teatrit të Operas dhe Baletit, si dhe Liljana Cingu, valltare e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore.

49899516_2528239443857352_323144599092592640_n

50299065_2528239330524030_6103996203836375040_n49857670_2528239437190686_1730409157820940288_n49900557_2528239450524018_8544093736034893824_n50593710_2528239920523971_3596050214269485056_n49899582_2528239327190697_8520376892266643456_n

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here