Xhihadistë algjerian egzekutojnë turistin francez, Franca: jo ndalimit të sulmeve ndaj Shtetit Islamik

0

Një grup xhihadistesh algjerian kanë publikuar një video ku po egzekutojnë me prerje koke  turistin francez Herve Gourdel.  Grupi militant Jund al-Khilafa i vendosi Francës 24 orë kohë për të ndaluar sulmet ajërore në Irak.

Gourdel, 55 vjeç u kap nga militantët ditën e dielë në rajonin verilindor të Kabylie. Franca i është bashkuar sulmeve të SHBA javën e kaluar në ulmet kundër Shtetit Islamik në Irak, ndërkohë nuk ka marrë pjesë në sulmet ajërore ndaj Sirisë.

Presidenti francez Froncoi Hollande dhe kryeministri Manuel Vlass refuzuan publikisht kushtin për të ndalur sulmet ajërore të vendosur nga grupi ditën e martë.

Turisti-francez

/Objektiv.al/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here