Vrasja e këngëtarit grek, nën dijeninë e kreut të Agimit të Artë

0

Vrasjet, rrahjet dhe shfaqjet e tjera të dhunës nga Agimi i Artë në Greqi nuk janë bërë aspak pa dijeninë e drejtuesve të levizjes. Mediat greke raportojnë se përgjimi i telefonanave të bëra në mbremien kur u vra këngëtari Pavlos Fissas tregon se një pjesë e mirë e drejtuesve të kësaj partie kanë qenë në dijeni të veprimeve të vartësve të tyre, madje duke kërkuar informacion të hollësishëm për ngjarjen.

Mësohet se mbi 100 telefonata janë kryer atë natë, kur krerët e Agimit të Artë informonin njëri-tjetrin, nga poshtë-lart, sipas hierarkisë së parashikuar në statutin e partisë.

Për vrasjen njoftohet së pari kreu i degës lokale të partisë, Jorgos Pateli, i telefonohet deputetit Janis Lagos, deri sa më në fund, brenda gjysmë ore, informacioni shkon tek kreu i partisë, Nikos Mihaloliakos.

Pateli dhe Lagos kanë folur para dhe pas vrasjes, plot 34 herë.

Pastaj, 40 minuta pas vrasjes, në ora 00:37, Mikaloliakos i dërgon deputetit Janis Lagos një sms, ku me sa duket kërkon një informacion më të detajuar, i cili i jepet vetëm pak sekonda më vonë

“E gozhuam në bark, jo në zemër”, është thënë në njërën prej telefonatave të përgjuara, duke lënë të kuptohet se Pavlos Fissas u qëllua me thikë në bark, plagë e cila i shkaktoi vdekjen.

Telefonatat vazhdojnë me intensitet edhe të nesërmen, kur kreu i degës lokale të Nikeas (zona ku u vra këngëtari) i telefon Mihaloliakos plot 14 herë.

Ishin të shumtë ata që dinin çdo gjë në lidhje me vrasjen e Fissas. Gjithkush u përpoq të mbulonte gjurmët e veta. Mediat transmetojnë të transkriptuara telefonatat, ku duket se protagonistët janë frikësuar pas krimit dhe shprehen se rrezikojnë të “fundosen” apo të “shkatërrohen”.

/Objektiv.al/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here