Turqia e përfshirë në demostrata

0

Sot në orët e para të mëngjesit  kryeqyteti i Turqisë, Ankaraja është përfshirë në demostrata antiqeveritare, ku ka ndërhyrë policia speciale duke përdorur ujë me presion dhe granata me tym kundër demostruesve.

Edhe ditën e djeshme policia aniterror gjaatë ndërhyrjes së një tubimi në Ankara, lidhur me protestat kundër qeverisë që ka javë që po mbahen në gjithë Turqinë ka arrestuar 20 persona.

Protestat masive filluan në fund të muajt maj policia ka përdorë forcë për të kundërshtuar planet për rizhvillimin e parkut qendror në Stamboll dhe kanë ardhur duke u zgjeruar më tej kundër kryeministrit Recep Tayyip Erdogan dhe qeverisë së tij me prejardhje islamike.

Deri tani në demonstrata janë vrarë katër persona dhe janë plagosur rreth 7500 të tjerë.

/Enkeleda Cami/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here