Turqi, shtohen protestat e dhunshme

0

Turqia ka hyrë në ditën e dytë të protestave të dhunshme, përleshjeve midis policisë dhe demonstruesve në Stamboll dhe Ankara.

Trazira filloi si një protestë mbi planet rregulluese të Gezi Park në Sheshin Taksim të Stambollit, por u përshkallëzua pasi policia përdori gaz lotsjellës.

Në Stamboll, policia u përlesh me protestuesit që ishin në përpjekje për të kaluar urën e Bosforit.

Në Ankara, protestuesit u përpoqën të marshojnë drejt ndërtesës  së parlamentit.

Korrespondentët për BBC thonë se ajo që filloi si një çështje lokale është degraduar në një zemërim më të gjerë për qeverinë dhe partinë në pushtet, Drejtësi dhe Zhvillim (AK).

/Jola Llozhi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here