Trupi i pajetë i Kacifas mbërrin në Gjirokastër

0

Trupi i  pajetë i Kostandino Kacifas ka mbërritur ditën e djeshme në Tiranë dhe pritet ti dorëzohet familjes.

35 vjeçari u ekzekutua nga  forcat RENEA në 28 tetor të ktij viti pasi nuk iu bind urdhit te forcave të armatosura. Kjo datë,  përkon dhe me ditën Kombëtare të Greqisë,  ku në Burlat të Gjirokastrës  ishin mbledhur  shume figura të rëndësishme për të mbajtur kremtimin.

Vendimi  i marrjes së trupit të pajetë të minoritetit grek është firmosur nga prokurori i Krimeve të Rënda, Njazi Seferi në mënyrë që të tërhiqej prej familjarëve në

Ndërkohë, avokati Efthimios Navridis  kërkon të marrë dhe një kopje të raportit mjeko- ligjor për tua dorëzuar familjarëve.

 

kostandin-kacifa-770x412-e1541512212536

 

Sipas mediave greke, ceremonia do të mbahet paraditene së ënjtes dhe  pritet të jenë të pranishëm mbi 2000 grekë. Policia shqiptare ka marrë të gjitha masat për monitorimin e ceremonisë mortore.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here