Sot ndahen çmimet “Oskar 2013”

0

Këtë vit dominon filmi i Steven Spielbergut, “Lincoln” me 12 nominime, i ndjekur nga “Life of Pi” i Ang Leesë me 11 nominime.

Ja kategoritë dhe kandidatët:

Filmi më i mire:
Argo
Amour
Lincoln
Silver Lininings Play Book
Zero Dark Thirty
Life of Pi
Django Unchaines
Les Misrables

Regjisori më i mire:
Michael  Haneke – Amour
Ang Lee – Life of Pi
Steven Spielberg – Lincoln
David O. Russell – Silver Linings Playbook
Benh Zeitlin – Beasts of the Southern Ëild

Aktorja më e mire:
Jennifer Laërance
Naomi Ëatts
Emmanuelle Riva
Jessica Chastain
Quvenzhané Ëallis

Aktori më i mire:
Denzel Ëashington
Daniel Day-Leëis
Hugh Jackman
Joaquin Phoenix
Bradley Cooper

Aktorja më i mirë jo protagoniste:
Anne Hathaëay – Sefiller
Amy Adams – The Master
Sally Field – The Master
Helen Hunt – The Sessions
Jacki Ëeaver – Silver Linings Playbook

Aktori më i mirë jo protagonist:
Alan Arkin – Argo
Philip Seymour Hoffman – The Master
Robert De Niro – Silver Linings Playbook
Tommy Lee Jones – Lincoln
Christopher Ëaltz – Django Unchained

Animacioni më i mire:
Brave
Ëreck-It Ralph
Frankëeenie
ParaNorman
The Pirates! Band of Misfits

/Start/F. P/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here