Shuhet nga jeta shkrimtari Javier Tomeo

0

Javier Tomeo, shkrimtari dhe dramaturgu i njohur spanjoll ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare pranë klinikës “Sagrado Corazon” në Barcelonë.

Shkrimtari u nda nga jeta në mesditën e së shtunës lajm që u konfirmua nga burime pranë kësaj klinike.

Javier Tomeo, u lind më 9 shtator të vitit 1932, në Huesca, u bë i njohur për veprat e tij si: “Amado monstruo” ose “El cazador de Leones”, që u përshtat më pas në teatër.

Ndarja e tij nga jeta, më së shumti ka hidhëruar njerëzit që adhuronin letërsinë e tij, ndërsa dhe Spanja humbi një nga autorët më të njohur dhe në botë.

Librat e tij kanë qene për vite me rradhë pjesë e humë artikujve studimorë.

Gjithashtu, shkrimtari Tomeo edhe në shumë takime për letërsinë në shtete të tjera ka thekuar shumë veprat me vlera letrare.

/Sonila Qazimi/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here