“Shuhet” aktorja e Drita Pelingu

0

Aktorja e mirënjohur Drita Pelingu ndërroi jetë sot në moshën 87-vjeçare. Prej një viti aktorja shqiptare e lindur në Vlorë vuante nga gangrena.

Drita Pelingu e filloi punën si aktore profesioniste në Teatrin Kombëtar në vitin 1946. Ajo ka marrë titullin “Artiste e Merituar ” që në vitin 1986.

Disa nga komeditë dhe dramat e para ku Pelingu ka interpretuar në teatrin shqiptar janë: “Rëshqitja”, “Arturo Ui”, ” I çuditshmi ”, “Zonja e Bujtinës”, ” Gratë gazmore të Uindsorit”, “Artani” etj.

pelingu1

Në kinematografi ajo u shfaq fillimisht me një rol të vogël tek “Tana” (1958), e më pas tek “Njeriu me top“, “Kur hidheshin themelet“, ku interpreton rolin e Budës, “Vajzat me kordele të kuqe“, “Radiostacioni“, “Përtej mureve të gurta“, “Fjalë pa fund“, “Shpresa“ etj.
Drita Pelingu ka luajtur mbi 120 role në teatër dhe kinematografi. Mban titullin “Artiste e Merituar” që nga vitit ’86, ndërsa në vitin ’96 është fituese e çmimit kombëtar “Ismail Qemali”. Titulli i lartë “Mjeshtre e Madhe e Punës“, iu akorduar nga Presidenti i Republikës.

pelingu2

Për vdekjen e aktores Drita Pelingu shprehën ngushëllime autoritet më të larta shtetërore, duke filluar nga presidenti Bujar Nishani dhe kryeministri Edi Rama, si dhe kolegë e artdashës të shumtë. Gjithashtu, ngushëllime familjes së aktores dhe dashamirësve të saj i shpreh edhe stafi i “Objektiv-it”.

/Objektiv.al/

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here