SHBA godasin Rusinë me sanksione të reja mbi konfliktin e Ukrainës

0

U.S. President Donald Trump meets with Russian President Vladimir Putin during their bilateral meeting at the G20 summit in Hamburg

Në zemër të Evropës, vazhdon lufta  mes Uashingtonit dhe Moskës dhe kushtet për një “armëpushim” duken të pamundura . Negociatorët e SHBA akuzojnë Rusinë për papërkulshmëri, ndërkohë që Rusët thonë se situata është e pashpresë: “Është e pamundur të kemi një negocim me dikë që gjithmonë kërkon të përkeqësojë pozicionin tonë”

Departamenti Amerikan i Drejtësisë nxiti presionin mbi Rusinë këtë të premte, duke dhënë sanksione për afro 40 kompani dhe individë që thonë se ishin të përfshirë në konfliktin e Ukrainës. Lista përfshin burokratë, një zëvendësministër dhe biznesmenë shumë të rëndësishëm.

Njoftimi për shtyp që paralajmëroi masat e reja erdhi në një kohë kur Përfaqësuesin  Special  i  SHBA-ve në Ukrainë, Kurt Volker, po zhvillonte bisedime me homologun e tij Rus, ndihmësin presidencialin Vladislav Surkov, në Dubai.

Edhe përpara zhvillimit të sotëm, pritej që do të mos kishte hapje të mëtejshme të negociatave nga ana Ruse. Në një intervistë të zgjeruar me gazetën Kommersant të martën, Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov, tha se perëndimi ishte infektuar nga “e pashembullta” Rusofobia, duke i bërë negociatat të pamundura. ” Si kjo Rusofobi,  nuk ishte as gjatë Luftës së Ftohtë,” tha ai.Kwto ndodhi erdhë si pasojë  kur Rusia aneksoi zyrtarisht Krimenë nga Ukraina në mars 2014 pas një referendumi të diskutueshëm.

Përgatiti: E.S.L

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here