Seria A, Juventusi i sigurte drejt titullit

0

Seria A ka dhuruar edhe këtë jave emocione pafund ,kur duhen edhe katër ndeshje nga fundi i kampionatit.

Juventusi vazhdon kryesimin edhe pas fitores në derbi përballë Torinos, duke filluar përgatitjet për festimin e titullit të dyte radhazi. Një pikë i duhet “zonjës së vjetër” për t’u kurorëzuar kampion i Serisë A për sezonin 2012-2013. Spikat si gjithmonë mesfushori kilian Vidal që në 5 golat e fundit të shënuar nga Juventusi , 4 mbajnë firmën e tij.

Milani vazhdon ndjekjen ndaj Napolit dhe lufta për një vend në Ligën e Kampioneve është e hapur duke parë edhe përparimin e Fiorentinës. “Kuqezinjtë” arrijnë të përmbysin Katanian në një mbrëmje fantastike në “San Siro” dhe i përgjigjet kështu Napolit dhe Fiorentinës që fituan respektivisht përball Peskarës dhe Sampdorias, të dyja me rezultate të thella 3-0. Flamini, dobieta e Pazinit dhe një “Super Mario” i mjaftuan Milanit të sigurojnë 3 pikë përpara tifozerisë së vet.

Interi këtë herë zhgënjen përballë Palermos. “Zi kaltrit “ u mposhtën nga vendasit me rezultatin 1-0 , rezultat i fiksuar që në minutën e 10’. Interi u shfaq i dobët dhe paaftë të bënte përmbysje. Por problemet nuk mbarojnë këtu. Kapiteni Havier Zaneti pëson një dëmtim serioz dhe transferohet me shpejtësi në spitalin e Milanos. Një Inter që duket çdo javë e më shumë larg zonës Evropë.

Rezultatet e plota të javës së 35 në Serinë A:

Peskara – Napoli  : 0-3

Parma – Lazio      : 0-0

Roma- Siena         : 4-0

Torino – Juventus : 0-2

Milan – Katania     : 4-2

Palermo – Inter      : 1-0

Kievo- Xhenoa         : 0-1

Sampdoria – Fiorentiona : 0-3

Atalanta – Bolonja         : 1-1

Kaljari – Udineze           : 0-3

 

/Blerand Ismaili/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here