Sekreti i “Shtatë Motrave” të arit të zi

0

Nga: Al Jazeera

Më 28 gusht 1928, në malësinë skocezë, filloi historia e fshehtë e naftës.

Tre persona, një holandez, një amerikan dhe një anglez kishin lënë një takim në kështjellën “Achnacarry”.

Holandezi ishte Henry Deterding, i njohur me nofkën Napoleoni i naftës, pasi kishte shfrytëzuar një gjetje në Sumatra. Ai bashkoi forcat me një shitës pikturash Shell, por gjithashtu tregtar i pasur anijesh, dhe të dy së bashku themeluan Mbretërinë holandeze “Shell”.

Amerikani ishte Walter C. Teagle, përfaqësues i Standard Oil Company, e themeluar nga 31-vjeçari John D. Rockefeller. Puset e naftës, rafinimi, transporti dhe shpërndarja e naftës kontrollohen nga Standard Oil.

Anglezi Xhon Kadman ishte drejtor i kompanisë anglo-persiane të naftës, që quajt British Petroleum. Qeveria britanike kishte një pjesë në British Petroleum dhe Marina Mbretërore ndërroi karburantin e saj nga qymyri në naftë. Me përdorim të gjerë nga anijet, avionët dhe tanket, ky vaj u bë “gjaku i çdo beteje”.

Industria e re e automobilave po merrte një zhvillim të shpejtë. T Ford kishte arritur pothuajse shifrën e milionit në shitje. Bota ishte e etur për naftë dhe kompanitë u përfshinë në një garë të pamëshirshme, por konkurrenca ndikoi që tregu të jetë i paqëndrueshëm.

Këtë natë gushti, tre burrat vendosën të ndalojnë luftimet dhe të fillojnë ndarjen e naftës së botës. Vizioni i tyre ishte në rënien dakord dhe në ndarjen e zonave të prodhimit, shpenzimet e transportit, çmimet e shitjeve. Kështu filloi një organizim të madh, qëllimi i të cilit ishte që të dominojë botën, duke kontrolluar naftën e saj.

Katër të tjerë së shpejti u bashkuan me ta dhe së bashku u njohën si Seven Sisters (7 Motrat), kompanitë më të mëdha të naftës në botë.

Fillimisht kemi udhëtuar drejt Lindjes së Mesme, përmes kohës dhe hapësirës. Duke nisur nga historia moderne e rajonit, që nga zbulimi i naftës, Shtatë Motrat janë përpjekur të kontrollojnë ekuilibrin e pushtetit.

Ata kanë mbështetur monarkitë në Iran dhe Arabinë Saudite, kundërshtuar formimin e OPEK-ut, përfituar nga lufta Iran-Irak, ndikuar në shkatërrimin përfundimtar të Sadam Huseinit dhe Irakut.

Shtatë Motrat kanë qenë gjithnjë të pranishme dhe pothuajse gjithmonë në krye.

motrat

Që prej atij takimi famëkeq në kështjellen “Achnacarry” më 28 gusht 1928, kurrë nuk kanë pushuar komplotet, planet dhe skemat.

Në fund të viteve 1960, Shtatë Motrat, kompanitë e mëdha të naftës, kontrollonin 85 për qind të rezervave të naftës në botë. Sot, ato kontrollojnë vetëm 10 për qind.

Baza të reja të gjuetisë po kërkohen dhe Motrat e kanë kthyer shikimin e tyre në drejtim të Afrikës. Për shkak të luftërave në Lindjen e Mesme dhe rritjes së çmimeve të naftës së papërpunuar, Afrika është fushëbeteja e re e kompanive të naftës.

Por historia e vërtetë, historia e fshehtë e vajit, fillon larg nga Afrika.

Në përpjekjen e tyre për të dominuar Afrikën, Motrat vendosën një mbret në Libi, një diktator në Gabon, luftuan shtetëzimin e burimeve të naftës në Algjeri dhe nëpërmjet luftës, korrupsionit dhe vrasjes, sollën Nigerinë në gjunjët e saj.

Vaji mund të jetë i mbajtur në cisterna të mëdha, por në Lagos, mungesa e benzinës është kronike.

Katër rafineritë e vendit janë të vjetruara dhe eksportuesi kryesor i vajit në këtë kontinent është i detyruar të importojë benzinë ​​të rafinuar, një paradoks që mbledh pasuri për disa kompani të vajit.

Të inkurajuar nga kompanitë, korrupsioni është bërë një sistem i qeverisjes . 50 bilion dollarë vlerësohet të jenë zhdukur nga 350 bilion dollarët e marrë që nga pavarësia.

Por lojtarë të rinj janë bashkuar tashmë në lojën e madhe të naftës.

Kina, me oreksin e saj në rritje për energji, ka gjetur miq të rinj në Sudan dhe ndërtuesit kinezë kanë lëvizur drejt këtij vendi. Presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir, është krenar për bashkëpunimin e tij me Kinën, tashmë për një digë në Nil, rrugët dhe stadiumet e ndërtuara.

Në mënyrë që të eksportojë 500,000 fuçi në ditë nga fushat e naftës në jug, Kina financoi dhe ndërtoi tubacionin Heglig, i lidhur me Portin e Sudanit. Tani nafta e çmuar e Sudanit të Jugut dërgohet me anë të anijeve nga Sudani i Veriut në portet kineze.

Në një përpjekje për të siguruar furnizimet e naftës nga Libia, SHBA, Britania e Madhe dhe shtatë Motrat bërë paqe me kolonel Muammar Gaddafin, derisa u vra gjatë kryengritjes libiane të vitit 2011, por rrjedha e naftës së Libisë mbetet e pandërprerë.

Në nevojë fondesh për rindërtim, Motrat janë të lumtura ta detyrojnë Libinë të pompojë më shumë se një milion fuçi nafte në ditë.

Në Kaukaz, SHBA-ja dhe Rusia po konkurrojnë për kontrollin e rajonit. Loja e madhe e naftës është në aktivitet të plotë. Kushdo që kontrollon Kaukazin dhe rrugët e tij, kontrollon transportin e naftës nga Deti Kaspik.

Tbilis, Erevan dhe Baku, tri kryeqytetet e Kaukazit.  Nafta nga Baku në Azerbajxhan është një prioritet strategjik për të gjitha kompanitë e mëdha.

Në ditëlindjen e tij në vitin 1941, Adolf Hitleri mori një tortë ditëlindjeje në formën e një harte. Ai zgjodhi fetën me Bakun.

Më 22 qershor 1941, ushtritë e Rajhut të Tretë pushtuan Rusinë. Beteja vendimtare e Stalingradit ishte çelësi për rrugën drejt Kaukazit dhe naftës së Bakusë.

Stalini u tha trupave të tij: “Lufta për naftën e dikujt është lufta për lirinë e një personi.”

Pas Luftës së Dytë Botërore, Presidenti Nikita Hrushov do të ndërtonte perandorinë sovjetike dhe ushtrinë e tij të kuqe me të ardhurat nga rezervat e gjetura të naftës nga BRSS.

Dekada më vonë, nafta do ta sjellë këtë perandori në gjunjët e saj, kur Arabia Saudite dhe SHBA do të komplotojnë për të hapur çezmat naftës, përmbytjet e tregjeve dhe për të sjellë çmimin e naftës deri në $ 13 për fuçi. Oligarkët rusë do të marrin mantelin e naftës, vetëm për t’u vënë në vendin e tyre nga presidenti Vladimir Putin, i cili e di se nafta është pushtet.

SHBA-ja dhe Rusia e Putinit do të mbështesin despotët dhe të shfrytëzojnë konfliktet rajonale për të mbajtur një kontroll mbi fushat e naftës në Kaukaz dhe Kaspik.

Por ata nuk do të numëronin ngritjen e një Kine të re, të fortë dhe me një oreks pothuajse të pafund për naftë dhe energji. Sot, SHBA-ja, Rusia dhe Kina konkurrojnë për kontrollin e rezervave të lëndëve djegëse të ish-BRSS-së dhe rrugët e furnizimit të tyre. Një ndeshje, me botën si spektatore, mes tre bishave të egra, shqiponja amerikane, ariu rus dhe dragoi kineze.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë dhe gjeologët thonë se prodhimi bruto në botën të naftës arriti kulmin në vitin 2006.

Por, ndërkohë që mund të ketë më pak rezerva të naftës që vijnë nga toka, kërkesa për të është padyshim në rritje.

Episodi i fundit shqyrton se çfarë ndodh kur nafta të bëhet gjithnjë e më e paarritshme ndërsa në të njëjtën kohë, konkurrente të reja si Kina dhe India po përpiqen të përmbushin nevojat në rritje për energji.

Vendet si Irani, ndërsa vuajnë sanksione ndërkombëtare, kanë mirëpritur këto blerës të rinj të naftës, të cilët vënë biznesin dhe ambiciet bërthamore përpara leksioneve mbi të drejtat e njeriut.

Vendet prodhuese të naftës kanë kaluar mjaft me shtatë Motrat, kontrolluese të pasurisë së tyre të naftës. Nacionalizimi i rezervave të naftës në mbarë botën po nxit brezin e ri të kompanive të naftës të konkurrojnë për një fetë në ”byrekun e naftës”.

Këto janë Shtatë Motrat e reja:

1. Saudi Aramco e Arabisë Saudite, kompania më e madhe dhe më e sofistikuar e naftës në botë.

2. Gazprom i Rusisë, një kompani që Presidenti Vladimir Putin e mori nga oligarkët.

3. The China National Petroleum Corporation (CNPC) i cila, së bashku me filialin PetroChina, është kompania e dytë më e  madhe në botë në aspektin e vlerës së tregut.

4. Kompania Kombëtare Iraniane e Naftës, e cila, ka një monopol në eksplorimin, nxjerrjen, transportin dhe eksportimin e naftës bruto në Iran, prodhuesi i dytë i naftës më i madh  i OPEK-ut, pas Arabisë Saudite.

5. PDVSA e Venezuelës, një kompani që presidenti Hugo Chavez çmontoi dhe rindërtoi në motorin ekonomik të vendit të tij, gjithashtu pjesë e arsenalit të tij diplomatik.

6. Petrobras i Brazilit, lider në prodhimin e naftës në ujë të thellë, pompon nga 2 milionë fuçi naftë të papërpunuar në ditë.

7. Petronas e Malajzisë, kompania më fitmiprurëse e Azisë në vitin 2012.

motrat e reja

Kryesisht në pronësi shtetërore, Shtatë Motrat e reja kontrollojnë një të tretën e naftës së botës dhe prodhimit të gazit dhe më shumë se një të tretën e rezervave botërore. Shtatë Motrat e vjetra, për nga krahasimi, prodhojnë një të dhjetën e naftës në botë dhe kontrollojnë vetëm tre për qind të rezervave.

Siç duket, bilanci është zhvendosur!

 

Përgatiti për “Objektiv”: Jola Llozhi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here