Rekordi i ri, -91 gradë në Antarktidë

0

Shkencëtarët kanë zbuluar se temperatura në një varg malor në Antarktidë shkon deri në -91 gradë Celcius.
Në këtë temperaturë organet e njeriut ngrihen për vetëm disa minuta. “Këtë gjë e kanë zbuluar shkenctarët e The Sunday Times America’s National Snow dhe Ice Data Centrea nëpërmjet satelitëve “ raporton Sunday Times.
Vendi më i ftohtë i banuar në tokë është fshati Rus Oymyakon ku temperatura mesatare e janarit është -50 gradë Celcius duke I detyruar njerëzit të izolohen dhe të furnizohen vetëm nga një dyqan dhe të mjerren me gjueti e peshkim.

/Irida Vata/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here