Publikohen nominimet për Golden Globe

0

Dje në mbrëmje në Los Angeles janë shpallur kandidaturat për ndarjen e Çmimeve Golden Globe në edicionin e 71-të. Drama historike “12 Years a Slave” dhe filmi “American Hustle” kryesojnë me nga shtatë kandidatura.

f834f891-852d-428b-9aad-20113fe21194

Kandidaturat u bën publike në Kaliforni nga Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollyëoodit. Këto çmime japin çdo vit një ide mbi filmat që mund të jetë pretendentë për Oscar.

 

AmericanHustle_intl

Filma të tjerë që kanë marrë kandidaturën për Çmim Golden Globe përfshijnë odisenë e hapësirës “Gravity” dhe thrillerin mbi piraterinë somaleze “Captain Phillips”, me Tom Hanks, i cili është kandidat edhe për aktorin më të mirë, transmeton BË.

Shumë aktorë të filmit “American Hustle” morën kandidatura për rolet e tyre, duke përfshirë Christian Bale, Amy Adams dhe Jennifer Lawrence. Sandra Bullock mori kandidaturë për çmimin Golden Globe si aktorja më e mirë për rolin në filmin “Gravity”.

f1_12-gold1386880698

Në kategoritë televizive, rrjeti HBO udhëheq me nëntë kandidatura. Shërbimi në internet Netflix, që ka nisur transmetimin e programeve origjinale vetëm në fillim të këtij viti, siguroi gjashtë kandidatura për Çmime Golden Globe, mes të cilave seriali “House of Cards”.

/Redjon Shtylla/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here