Pezullohen bisedimet për sigurinë afgane

0

Hamid Karzai, presidenti aktual i Afganistanit, pezulloi sot bisedimet dypalëshe me SHBA-në mbi sigurinë.

“Vendimi erdhi në shenjë proteste, ndaj nismës së fundit të Shteteve të Bashkuara për bisedime paqeje direkte me talebanët”, tha zëdhënësi i Karzait.

Konkretisht raundi i parë i bisedimeve mes zyrtarëve amerikanë dhe talebanëve do të mbahet javën e ardhshme në Doha të Katarit.

Në këto bisedime pritet t’i jepet fund konfliktit që zgjat më shumë se 10 vjet.  Njëkohësisht presidenti  afganKarzai, deri më tani ka nguruar të firmosë një marrëveshje afatgjatë me SHBA-në, pasi i trembet minimit të sovranitetit afgan.

/Erzen Carja/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here