Pesë të vdekur nga përleshjet në Kinë

0

Përleshjet e zhvilluara këtë fundjavë ndërmjet kinezëve të etnisë han dhe ujgur kanë shkaktuar të paktën pesë viktima në rajonin Xinjiang.

Lajmi bëhet i ditur nga faqja zyrtare e radios “Free Asia”, sipas së cilës numri i të plagosurve është shumë i lartë. Rajoni i Xinjiang që nga viti 2009 ruhet në kontroll të rreptë nga policia dhe ushtria kineze.

Deri më tani rreth 200 persona kanë humbur jetën që nga nisja e trazirave mes ujgurëve dhe emigrantëve kinezë në kryeqytet.

/Xhevahir Qardaku/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here