Përvjetori i 15-të i viktimave të Izbicës

0

Sot  mbushen plot 15 vjet që kur forcat serbe masakruan 147 persona nga Izbica e Skënderajt.

Në ditën e sotme, do të përkujtohen këto persona të cilët u masakruan në mënyrë cnjerëzore gjatë luftës Kosovë-Serbi.

Në atë kohë trupat u varrosën nga banorët e zones por forcat serbe duke mos u mjaftuar me masakrën e parë, vdekjen e tyre,kryen dhe një të dytë, zhvarrosjen e kufomave dhe shpërndarjen e tyre në lokacione të ndryshme në Kosovë.

Kjo masakër ka qënë pjesë në dosjen e Hagës për tu përdorur si akuzë kundër kreut të serbisë Sllobodan Millosheviq.

/Shkëndije Çurri/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here