PE miraton unanimisht rezolutën për Shqipërinë

0

Me 49 vota pro, një apstenim dhe asnjë kundër në Komisionin e Jashtëm të PE-së u miratua rezoluta e Vuljaniç për Shqipërinë.

Në qendër të diskutimeve të Parlamentit Evropian ka qenë rëndësisa e bashkëpunimit midis mazhorancës dhe opozitës. Eurodeputetët kërkuan që ky bashkëpunim të thellohet më tej për të realizuar sa më shpejt reformat e vendosura si kusht për integrimin e vendit në BE.

Eurodeputetët bënë një analizë e rrugës që ka ndjekur Shqipëria për të plotësuar kushtet për integrimin në BE. Në analizë u vlerësuan zgjedhjet e qershorit dhe pranimi i rezultatit nga opozita.

/Objektiv.al/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here