Papa Benedikti XVI braktis sot fronin e Shën Pjetrit

0

Papa Benedikti XVI do ta braktisë sot me vullnetin e tij fronin e Shën Pjetrit në Vatikan. Në orën 20:00 ai do të heqë dorë nga të gjitha detyrat e papatit.

Ai po ashtu do të takojë sot kardinalët nga e gjithë bota dhe në prani të tyre do të shkatërrojë Unazën e Peshkatarit – çfarë simbolizon fundin e papatit të tij. Benedikti është papa i parë që ka dhënë dorëheqje qysh në vitin 1415.

Njoftimin për largimin nga posti ai e ka bërë publik pak javë më parë, duke e arsyetuar me probleme shëndetësore.

SHPËRNDAJE
Artikulli tjetërVdes presidenti i Venezuelës Hugo Chavez

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here