Opozita kosovare kërkon datë zgjedhjesh lokale për veriun

0

Lëvizja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja “Vetëvendosja” i kanë bërë thirrje presidentes Jahjaga  që zgjedhjet lokale të mbahen në pjesën e dytë të shtatorit, apo në fillim të tetorit. Kjo për të shmangur  vjedhjen e votave ashtu siç LDK-ja pretendon se ndodhi  në zgjedhjet e kaluara.

Edhe Vetëvendosja ka shtruar të njëjtën kërkesë, ku sipas përfaqësuesve të të cilës nëse presidentja Jahjaga nuk e cakton datën e zgjedhjeve deri më 29 maj, atëherë ajo do të bëhet

Këshilltari i presidentes Atifete Jahjaga, Arbër Vllahiu, është shprehur  pak ditë më parë për KTV-në se presidentja do ta caktojë datën e zgjedhjeve lokale atëherë kur të përfundojnë të gjitha konsultimet me të gjithë liderët e partive politike,përkatësisht me kryeministrin e Kosovës  Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Ivica Daçiq.

/Elta Liksenaj/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here