Nobelistja Tevekkul Kerman ndalohet të hyjë në Kajro

0

Gazetarja dhe aktivistja nga Jemeni, Tevekkul Kerman, fituese e çmimit Nobel, është ndaluar të hyjë në aeroportin e Kajros.

Kerman e ka bërë të ditur lajmin për miqtë e saj në Twitter nëpërmjet një postimi në të cilin shkruhet se që nuk i është dhënë leje të futet në territorin e Egjiptit.

Në këtë mënyrë, Kerman është penguar të marrë pjesë në demonstratën e zhvilluar në sheshin Rebiatul Adeviyye. Demonstratë kjo e organizuar nga mbështetësit e presidentit të përmbysur të Egjiptit, Muhammad Morsi, për të kërkuar kthimin e tij në presidencë.

/Bronilda Dedja/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here