Në 20 vite klasifikim, Gates 15 herë kryemiliarder

0

Bashkë-themeluesi i Mikrosoftit,  Bill Gates ka një vlerë prej  76 miliardë dollarë. Sipas klasifikimit të revistës Forbes, Zoti Gates është njeriu më i pasur në botë.

“Nëse ke lindur i varfër, nuk je fajtor por nëse vdes i tillë, po ” (Bill Gates)

 

Numri i miliarderëve që hynë në listën e revistës Forbes, këtë vit u rrit me më shumë se 200 miliarderë . Numri total i miliarderëve është 1 mijë e 645 dhe ata vlejnë 6.4 trilionë dollarë.

Gates ka kryesuar listën e më të pasurve në botë në 15 nga 20 vitet e fundit.

 

Shtetet e Bashkuara janë vendi me më shumë miliarderë, me 492 miliarderë. Kina është e dyta me 152, e pasuar nga Rusia e cila ka 111 miliarderë.

 

B.BELEGU

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here