NASA nxjerr imazhet e para të një uragani në Saturn

0

Shkenctarët e NASA-s kanë arritur të marrin imazhet e para të fenomenit të zbuluar nëntë vjet më parë. Një uragan është një shfaqje e radhë e fuqisë së natyrës që shkakton shumë dëme.

Udhëtimi i uraganit mbi një rajon të madh në Saturn, një uragan misterioz dhe të njohur si “Gjashtëkëndëshi i Madh”. Andreë Ingersoll i Institutit Teknologjik të Kalifornisë, i cili ishte në ekipin përgjegjës për imazhet e stuhisë: “Kemi bërë dy foto kur pamë këtë vorbull, sepse ajo duket e ngjashme me një stuhi në Tokë”.

NASA raporton se uragani ishte 20 herë më i madh se i Tokës, me një diametër prej 1.250 milje. Dhe ndryshe nga uraganet që ndodhin në planetin tonë, uragani në Saturn ka ngecur në polin e veriut.

Në qoftë se disa aspekte të këtij fenomeni mund të sqarohen në një mënyrë ose në një tjetër, shkencëtarët nuk kanë gjetur përgjigje për një pyetje: sa e vjetër është kjo stuhi. Të paktën 9 vjet, kjo është një gjë e sigurt, ekzistenca e tij është regjistruar në vitin 2004.

Në atë kohë, Poli i Veriut e Saturnit ishte dimër polar, Stuhi është në hije dhe deri më tani ishte e pamundur për të parë se çfarë ndodh atje. Por, prej atëherë e deri më tani, stuhia vazhdoi të “jetojnë”.

/Altin Tufa/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here