Morinjo hetohet per evazion fiskal

0

Pas yllit të Barcelonës Lionel Mesi dhe të atit, po hetohet edhe ish-trajneri i Realit  të Madridid Hoze Morinjo për evazion fiskal.

Sipas mediave Spanjolle, dyshohet se tekniku portugez Morinjo u është shmangur detyrimeve fiskale ndaj shtetit spanjoll duke përdorur të ashtuquajturat parajsa fiskale.

Ministri i thesarit, Kristobal Montoro, ka paralajmëruar të gjithë “pasanikët” që të shlyejnë të gjitha detyrimet ndaj shtetit, sepse sipas tij “kjo është e vetmja rrugë për të dal sa më shpejt nga kriza”.

Pas kësaj deklarate, autoritetet kanë bërë disa kontrolle zinxhirë mbi llogaritë e njerëzve me të ardhura më të larta në Spanjë, përfshirë futbollistë e trajner. Lista është e gjatë por për momentin nuk bëhen të ditur emrat.

/Marenglen Kume/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here