Monedha vendase fiton pikë ndaj dollarit humb me euron

0

Këtë fundjavë leku forcoi pozitat ndaj monedhës së gjelbër, dollarit dhe qëndroi e dobët ndaj euros në tregun e këmbimit valutor.

Sipas kursit zyrtar të këmbimit të publikuar nga Banka e Shqipërisë, të hënën një euro u këmbye me 140.3 lekë, për ta mbyllur javën të premten në kuotën e 140.39 lekëve, pas një rënieje të lehtë që shënoi të mërkurën dhe të enjten.

Ndërsa në raport me dollarin, leku fitoi pikë dhe u këmbye këtë fundjavë me 102.58 lekë, nga 102.98 që ishte kursi të hënën.

Tregu i brendshëm valutor vazhdon të reflektojë ndryshimet në bursat ndërkombëtare, ndërsa kërkesë-oferta e brendshme në muajt e parë të viti 2014 janë të ngadalta kanë shprehur analistët e bankës.

Analistët kanë deklaruar se “nga fundi i muajit marsit dhe fillimi i prillit, sezonalisht ka një rritje të kërkesës për valutë nga kompanitë e huaja që transferojnë fitimet e 2013-s”.

Gjatë muajve të fundit, tendenca e këmbimit euro-lekë ka qenë në favor të monedhës europiane dhe trendi i përgjithshëm i lekut ka qenë ai i zhvlerësimit, pavarësisht luhatjeve momentale të kursit të këmbimit.

/Enkeleda Cami/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here