Milan-Udinese, Gattuso: “Ne jemi gjallë, nuk kam problem me Leonardo dhe Kessie”

0

Përpara sfidës së nesërme kundër Udinese, Gennaro Gattuso ka dalë në një konferencë për shtyp ku foli për periudhën që po kalojnë Kuqezinjtë dhe për rëndësinë e ndeshjeve ne vazhdim.

Në San Siro, në raundin e mesjavës, Udinese arrin pas dy humbjeve të njëpasnjëshme kundër Interit dhe Sampdorias. “Ne jemi të gjallë, nuk jemi të vdekur – shprehet trajneri i Milanit në konferencën për shtyp.” Bashkimi im me Leonardo dhe Maldini nuk mund të dyshohet, gjithnjë më pëlqen të them atë që mendoj, por fjalia në fundin e  konferencës  për të ardhmen time , nuk do të ndodhë përsëri.Donnarumma? Unë jam i kënaqur që të gjithë janë në krahë të tij, një vit më parë ju nuk do të kishte bërë atë. “

Çfarë mendoni për fjalët e Scaronit?

“Humbja gjithnjë më djeg, ka folur për vitet e fundit, jo për këtë periudhë të fundit, kemi dy humbje, por kam vetëdije dhe detyrë për të bërë më mirë.

Si mund të dilni nga disfatat?

 “Unë i dua humbjet më shumë se fitoret, kur shoh që lojtarët janë në depresion, nuk i gjykoj, më pëlqen të analizoj dhe të qëndroj afër djemve të mi, i lash ata të qetë, nëse reagojnë kështu, sepse ata na mbajnë. Ata mund të bëjnë krahasime me të kaluarën kur ka pasur lojtarë të ndryshëm “.

Si është Paqueta?

 “Deri dy javë më parë më thatë se ishte i lodhur, sot doli se kam pasur një luftë me Leonardon  sepse nuk e kam lejuar atë të luajë në Geno. Sipas jush, niveli i liderëve tanë është kaq i ulët?

Është vendi i tretë ende i mundur?

 “Kur humbet një derbi , diçka mbetet, por tani nuk kemi kohë për të menduar për këto gjëra, duhet të mendojmë vetëm për të fituar nesër, nuk mendojmë për ekipet e tjera që luftojnë me ne, vetëm mendojmë për veten  tonë, pastaj të shohim se çfarë do të  ndodhë” .

Çfarë mendoni për situatën tuaj?

 “Unë nuk mendoj asgjë për veten time. Tani për tani, gjëja më e rëndësishme është klubi. Ju mund të flisni për shumë gjëra, por klubi është mbi të gjitha. Milan është një skuadrër e madhe dhe gjëja më e rëndësishme është skuadra.

Si e shihni Piatek?

“Tani për momentin ju përqendroheni vetëm te Piatek, por është i  gjithë ekipi që është më pak produktiv, gjithkush duhet të japë diçka më shumë, jo vetëm ai. Ai ishte shumë e vetmuar, në pjesën e dytë.Ne i dhamë Sampdorias shumë topa, duhej të ishim më mirë në pastrimin dhe lëvizjen e topit “.

Sa e rëndësishme është për të fituar kundër Udinese?

 “Për ne është një garë themelore, ne jemi të detyruar ta fitojmë atë. Ne duhet të hyjmë në fushë me dëshirën, por edhe me zgjuarsi”.

Për gjyqtarët?

 “Ne nuk duhet të kërkojmë alibi, por duhet t’i  kuptojmë edhe gjyqtarët që do të takohemi, , shumë herë duhet të dimë se si të flasim me gjyqtarët, duhet të rritemi në këtë, me Sampin ka pasur dy episode ekstreme, por ne duhet t’i pranojmë ato. Unë besoj në mirëbesimin e arbitrave “.

Si është skuadra në prag të Udineses?

“Ne kemi ardhur nga dy rezultate negative, por grupi dhe skuadra janë gjallë. Momenti është negativ, por ne do  bëjmë më të mirën “.

Skysport.it

Përshtati: Krisildi Maxhari

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here