Maqedoni, BE-ja kërcënon Gruevskin

0

Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski,  ka marrë një mesazh të qartë nga Bashkimi Europian se do ta nxjerrë BDI-në nga qeveria nëse ai nuk lëshon pe për sa i përket kontestit të emrit që ka Maqedonia me Greqinë.

Kjo deklarëtaë është lëshuar nga vetë Gruevski në një intervistë për gazetën maqedonase “Dnevnik”. “BE-ja na ka thënë se do ta nxjerrë BDI-në jashtë nga qeveria, në qoftë se nuk gjendet zgjidhja për emrin. Me këtë lëvizje do të bjerë automatikisht qeveria”-tha Nikolla Gruevski.

I pyetur se çfarë mendon lidhur me këtë lëvizje, Gruevski tha se nuk kishte asnjë përgjigje dhe se i trembej vendosmërisë së BE-së.

/Erzen Carja/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here