Malala dhe Kailash Satyarthi fitojnë çmimin Nobel për Paqe

0

Aktivistja pakistaneze për edukimin e fëmijëve Malala Yusafzai dhe aktivistja indiane e të drejtave të fëmijëve  kanë fituar çmimin Nobel për Paqen 2014.

Malala 17 vjeç është fituaesja me moshë më të re e këtij çmimi. Adoleshentja është goditur nga talebanët të armatosur  në tetor të vitit 2012 teksa po aktivizohej në një fushatë për edukimin e vajzave.

Sipas komitetit të Nobel çmimi i është shënë për “  luftën e tyre kundër shtypjes së fëmijëve dhe të rinjve.”

Zonja Satyarthi, fituesja tjetër  ka mbajtur traditën e Mahatma Gandhi  dhe ka kryesuar forma të ndryshme të protestave paqësore “ duke u fokusuar në eksplorimin e rëndë për fitime financiare për fëmijët. “ tha komiteti i Nobel

Pjesë e nominimeve për fitimin e çmimit ishte edhe Papa Françesku, gjinekologu Denis Mukwege, ndërkohë që lista e plotë është mbajtur sekret

al/nobeli per paqen

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here