Lakra ka veti shëruese

0

Lakra nuk mund të shihet vetëm si një produkt perimor vetëm për konsumin por lakra parandalon mungesën e vitaminave, shëron mukozën e organeve për tretje, ndërsa lëngu i lakrave turshi ndihmon në rastin e kapsllëkut kronik. Për ta siguruar një punë të mirë të zorrëve, mjafton të pihen dy ose tri lugë, para secilit vakt. Në anën tjetër, supa e ngrohtë nga lakra lehtëson kollitjen dhe inflamacionin e laringut. Për persona me anemi rekomandohet lakra e papërpunuar ose e zier në avull, sepse është e pasur me kripëra minerale, vitamina si dhe klorofil.

Ulcera në lukth mund të shërohet gjithashtu, por me lëng të lakrës. Lëngu përgatitet duke u prerë gjysmë kilogrami lakër e më pas të bluhet, t’i hidhet pak kripë dhe të qëndrojë për një kohë,  pas kësaj filtrohet dhe ruhet në frigorifer. Supa nga fletët e lakrës bëhet duke fërguar dy lugë miell në tri lugë vaj. Aty shtohen fletët e prera, që të bashkohen me miellin e fërguar, e më pas hidhet ujë deri në dendësinë e dëshiruar. Më pas mund t’i shtohen erëza të ndryshme, hudhër, majdanoz dhe dy lugë me ajkë qumështi.

/Redjon Shtylla/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here