Kandidaturat e shpallura për çmimet “Oscar” cilët janë emrat dhe filmat e propozuar

0

 

 

6666

Kanditaturat për çmimet e Akademisë u njoftuan për të martën në mëngjes nga aktorët Andy Serkis dhe Tiffany Haddish/Filmi “The shape Of Water”, janë ata që kryesuan me 13 çmime Oscar .Ishte një film fantastiko-shkencor,që bënte fjalë për një shërbëtor i cili ishte dashuruar me një krijesë uji të burgosur.

Në vend të dytë  kryeson filmi “Dunkirk” me tetë kandidatura. Filmi “Three Billboards Outside Ebbing” ,Missouri” zë vendin e tretë me shtatë propozime .Në kategorinë e filmit më të mirë konkurojnë dy filma të zhanrit të dramës me tematikë luftvn e dytë Botërore.

 

Akademia lejon që në kategorinë e filmit më të mirë të ketë deri në dhjetë  konkurentë .Kjo përcaktohet nga mbështetja që kanë shprehur 8400 anëtarë të organizatës në fjalë .

Në kategorinë e aktorit më  të  mirë në rolet kryesore kandidojnë Denzel Washington me filmin “Roman J.Israel,Esq.”.Timothee Chalom për interpretimin në filmin “Call Me by Your Name”. I famshmi Daniel Day -Lewis  vjen me filmin  “Phonton Thread” .

Në këtë kategori janë edhe aktorët Daniel Koluya me filmin “Get Out”.

The Gary Oldman me  filmin “Darkest Hour”.Pesë aktore kandidojnë në kategorinë e aktores më të mirë në rolet kryesore,Sally Hawkins me filmin “The Shape of Water,Frances Mc Dormand për  interpretim në filmin “Three Billboardsautside Ebbing,Missouri”,

Filmi”I, Tonya” i ka siguruar kandidaturën edhe aktores Margot Robbie,ndvrsa Saoirse Ronan vjen me filmin “Lady Bird”

Aktorja veterane  Meryl Streep është përzgjedhur për interpretim në “The Post”.

Përgatiti:F.B

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here