ISIS planifikon sulm për SHB dhe Francën

0

Kryeministri i Irakurt, Hidar al-Abadi njoftoi se shërbimet e inteligjencës së shtetit të tij kanë zbuluar një sulm në sistemet e metrosë në Paris dhe Shtete e Bashkuara të Amerikës nga shteti Islamik ISIS.

Këtë njoftim ai  e transmetoi nga foltorja e Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork ditën e djeshme.

Nga ana tjetër menjëherë pas kësaj deklarate Shtëpia e Bardhë deklaroi se nuk janë të konfirmuara informacione të tilla, e njëjta deklaratë vjen edhe nga autoritetet franceze.

Deri më tani kundër grupit militant, ISIS në Irak dhe Siri janë ndërmarrë sulme ajërore nga koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga SHBA në bashkëpunim me vendet arabe.

/Objetkiv.al/

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here