Greqi, gjendet statuja e grabitur e Hygeias

0

FB

Një statujë prej mermeri, me vlera të mëdha arkeologjike, së bashku me objekte të tjera antike, u gjetën në posedim të tre personave të arrestuar në Spartë, njoftojnë burime të policisë greke.

Sipas informacioneve më të hershme, statuja përfaqëson perëndeshën Hygeia dhe daton në periudhën helenistike. Të dyshuarit pretendohet se mund të kenë qënë duke negociouar me blerësit potencialë për shitjen e tyre për një shumë të madhe parash.

Përgatiti: F. Bushi

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here