Francë e Rumani mbështesin Kosovën dhe Serbinë

0

Kryeministri rumum Viktor Ponta ka thënë se, Rumanija dhe Franca mbështesin përpjekjet e Kosovës dhe Serbisë për integrim në Bashkimin Evropian.

Sipas medieve serbe, Ponta theksoi se, qeveria e Rumanisë do të mbështesë integrimin e Beogradit dhe Prishtinës, pasi të dy palët kanë treguar përkushtim në zbatimin e marrëveshjes për fqinjësi të mirë.

Shefat e dy qeverive janë takuar në Bukuresht të enjtën mbrëma, ku kanë biseduar për  thellimin e bashkëpunimit dhe forcimit të lidhjeve ekonomike mes dy vendeve. Ndërkohë pritet që kryeministri i Francës dhe Rumanisë të vizitojnë sot prodhuesin e automobilëve Dacia-Renault.

/Erilda Sulika/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here