Francë, presidenti shkarkon ministren

0

Presidenti i Francës, Francois Hollandë, shkarkon ministren e Mjedisit, Delphine Batho,  pasi ajo e kishte kundërshtuar për shkurtimet e buxhetit në departamentin e saj. Zyra e presidentit tha se ajo është zëvendësuar me Philippe Martin.

40-vjeçarja Batho, tha për radion RTL se nuk binte dakord me shkurtimin prej 7% nga buxheti i Ministrisë së Mjedisit dhe Energjisë.

Batho është e para anëtare e kabinetit të Hollande, që shkarkohet për shkeljen e marrëveshjes, pasi ministrat nuk duhet të kundërshtojnë politikat e qeverisë.

/Erilda Sulika/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here