Fillon Ramazani, OKB: Stop luftimeve në Siri

0

Nis sot muaji i Shenjtë i Ramazanit për rreth 1.5 miliardë besimtarë myslimanë në gjithë botën.

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, në një deklaratë për shtyp u ka bërë thirrje thirrje për armëpushim gjatë këtij muaji ndërmjet kryengritësve dhe trupave lojale ndaj presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad.

Ai ka theksuar se Muaji i Shenjtë i Ramazanit është një ndër katër muajt në kalendarin islamik, ku supozohet se luftimi duhet të ndalet.

Gjithashtu, raportohet se koalicioni Kombëtar Sirian në opozitë ka ofruar armëpushim, por regjimi i presidentit Bashar al-Assad e ka refuzuar ofertën dhe tha se është e nevojshme ndalja totale e dhunës, e jo e pjesërishme.

/Sonila Qazimi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here