Ekspertët: Shmangni zgjedhjet e reja, kushtojnë shumë

0

Përsëritja e zgjedhjeve parlamentare kushton shumë dhe mund të ulë pjesëmarrjen në votime. Dështimi i koalicionit të Thaçit për të formuar qeverinë e re dhe  marrëveshja e koalicionit paszgjedhor do të krijonte një krizë institucionale afërsisht deri në mes të shtatorit, shkruan KOSOVA SOT.

Ky është konkluzioni i analistëve politikë në Kosovë, sipas të cilëve kjo krizë do dëmtonte rëndë buxhetin e Kosovës.

Eksperti i çeshtjeve elektorale, Ilir Fetahu, rekomandon arritjen e një marrëveshjeje politike për të formuar institucionet e reja dhe për të shmangur bllokimin.

/Romina Qama/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here