Si të jesh elegante për 30 ditë

0

Doni të shpëtoni nga kilet e tepërta?  Filloni me një dietë të thjeshtë dhe mjaft efikase.

Në mëngjes:

  •  2 copa djathë të bardhë, 2 feta bukë misri;
  •  1 gotë qumësht me pak yndyrë;
  •  2 pjesë të holla ananasi, 1 kuti kosi;
  •  5 ullinj ose një lugë vaj ulliri, domate, kastravec (1 herë në javë).

Për ta zbukuruar dietën tuaj mund të shtoni kivi, 8 lylyshtrydhe ose 12 qershi, 3 arra + 1 filxhan çaj jeshil.

Në drekë:

  •  2 ditë; 200 gr peshk, 2 ditë;150 gr pulë, 1 ditë;100 gr mish, 1 ditë;150 gr gjel deti, sallatëjeshile të bollshme (1 lugë vaj ulliri);
  •  1 herë në javë;mund të konsumohen 5 lugë pilaf duke e shoqëruar me domate dhe speca.

 

Në darkë:

  •  1 kuti kosi të lehtë, sallatë jeshile;
  •  1 porcion në zgarë mish/pulë/peshk/ sallatë jeshile(majdanoz,nane,qepë të freskëta,speca..)ose perime me  4-5 lugë vaj ulliri.

Për ta shoqëruar mund të shtoni gjysëm banane, 150 gr akullore si dhe fruta të thata.

 

/Rabihana Halili/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here