Coronavirus: Italia vendi i tretë nga numri të infektuarve.

0

Me 152 raste të konfirmuara të koronavirusit, përfshirë tre vdekje, Italia bëhet vendi i tretë në botë nga numri të infektuarve, sipas të dhënave nga Johns Hopkins University.

Nga 152 pozitive, 55 janë shtruar në spital me simptoma, 25 në kujdes intensiv, 19 janë në kujdesin shtëpiak dhe 27 në verifikim.

Rastet e infeksionit po rriten, veçanërisht në Veri të italisë, shkollat ​​janë mbyllur, demonstratat publike janë bllokuara dhe një qytet – Vo ‘Euganeo – është izoluar nga policia. Madhësia e urgjencës së koronavirusit në Itali po zgjerohet. Ndërkohë, një infermiere nga spitali Codogno, e arritur përmes një telefonate për ANSA-në thotë se “Gjithçka që ata thonë nuk është e vërtetë, nuk ka asgjë nën kontroll. Është panik absolut, spitali është i mbyllur për publikun dhe të afërmit e pacientëve vazhdojnë të telefonojnë të shqetësuar për familjarët e tyre të shtruar në spital, të cilët sot i janë nënshtruar kontrolleve “. “Përshtypja ime është se së pari ata i lanë që të ikin dhe më pas – pasqyron punonjësja e shëndetit – ata mbyllën dyert”.

Edhe shteti Shqiptarë ka  përforcuar masat në airoport, të gjith udhëtarë po i nënshtrohen kontrolleve. Duke qënë se Italia është shumë pranë dhe shqipëria ka linja direkte për në  Itali, rreziku për shfaqjen e koronavirusit edhe në Shqipëri është i lartë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here