Çmimet Oskar, ja më të mirët e vitit 2013

0

Çmimin e aktorit më të mirë mashkull e mori Daniel Day-Lewis, i cili aktroi në filmin “Lincoln”. Aktorja më e mirë femër u shpall Jennifer Lawrence që aktroi në filmin “Silver Linings Playbook”.

Ja dhe lista e plotë e fituesve të Oskar-it

Filmi më i mirë: “Argo”

Aktorja më e mirë femër: Jennifer Lawrence, “Silver Linings Playbook”

Aktori më i mirë mashkull: Daniel Day-Lewis, “Lincoln”

Regjisori më i mirë: Ang Lee, “Life of Pi”

Aktorja më e mirë jo-protagoniste: Anne Hathaway, “Les Miserables”

Aktori më i mirë jo-protagonist: Christoph Waltz, “Django Unchained”

Skenari më i mirë i përshtatur: “Argo”, Chris Terrio

Skenari më i mirë origjinal: “Django Unchained”, Quentin Tarantino

Drejtori më i mirë artistik: Claudio Miranda “Life of Pi”

Dokumentari më i mirë: “Searching For Sugar Man”, Malik Bendjelloul ve Simon Chinn

Montazhi më i mirë: “Argo”, William Goldenberg

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: “Amour” (Avusturya)

Animacioni më i mirë: “Brave”, Mark Andreës ve Brenda Chapman

Muzika më e mirë: “Life of Pi”, Mychael Danna

Kënga më e mirë: “Skyfall”, Adele Adkins ve Paul Epworth

Produksioni më i mirë: “Lincoln”

Animacioni i shkurtët më i mirë: “Paperman”, John Kahrs

Filmi i shkurtët më i mirë: “Curfeë”, Shawn Christensen

Dokumentari me metrazh të shkurtër më i mirë: “Inocente”, Sean Fine ve Andrea Nix Fine

Kostumet më të mira: “Anna Karenina”, Jacqueline Durran

Makjazhi dhe flokët më të mirë: Lisa Westcott ve Julie Dartnell, “Les Miserables”

Efektet më të mira vizuale: “Life of Pi”, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer ve Donald R. Elliott.

/Start/F. Prroni/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here