BE zgjat sanksione ekonomike kundër Rusisë për gjashtë muaj

0

Sipas Reuters vendet e Bashkimit Evropian zyrtarisht zgjodhën sanksione ekonomike kundër Rusisë të enjten me gjashtë muaj deri më 31 korrik, tha të enjten grupimi i vendeve të BE të njohur si Këshilli Evropian.

Vendimi pasoi një azhurnim nga Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel për krerët e BE-së në samitin e javës së kaluar mbi gjendjen e marrëveshjeve të Minskut, i krijuar për të sjellë paqen në Ukrainën Lindore pas aneksimit të Rusisë së Krimesë në 2014.

“Duke pasur parasysh se marrëveshjet e Minskut nuk janë zbatuar plotësisht, Këshilli Evropian njëzëri mori vendimin politik për të rinovuar sanksionet ekonomike kundër Rusisë,” tha Këshilli në një deklaratë.

A.Q

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here