BE, takim i jashtëzakonshëm për situatën në Egjipt

0

Ministrat e jashtëm të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, do të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm për Egjiptin, këtë të mërkurë.
Vendimi erdhi pas takimit të sotshëm të diplomatëve në Bruksel, si përgatitje e bisedimeve për krizën në Egjipt.

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy dhe presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, mbrëmë, në një deklaratë të përbashkët, thanë se zhvillimet aktuale në Egjipt dhe veçanërisht përshkallëzimi i dhunës gjatë ditëve të fundit, janë jashtëzakonisht shqetësuese”. Ata shtuan se është shumë e rëndësishme që dhuna të ndalet menjëherë.

/Jola Llozhi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here