BE-ja mund të ndihmojë për të zgjidhur shqetësimet e Ukrainës

0

Bashkimi Evropian mund të ndihmojë në zgjidhjen e disa nga shqetësimeve financiare që e kanë goditur Ukrainën nga nënshkrimi i një marrëveshje të rëndësishme tregtare. Dhjetëra mijëra protestues mbajnë demonstrata mbi frikën se do të lëvizin më afër Rusisë u shpreh diplomati i lartë ukrainas.

Shefja e politikës së jashtme të BE Kethrin Ashton u tha gazetarëve në Bruksel, se ajo besonte se mund të punojnë me presidentin ukrainas Viktor Janukoviç në shqetësimet e Kievit në minutën e vendet e Europës Lindore kanë hequr dorë nga nënshkrimi për Marrëveshjen e Asociimit.

Komentet e saj erdhën vetëm disa orë pasi Stefan Fule, komisioneri europian për zgjerimin dhe politikën e fqinjësisë evropiane, tha në Twitter se përpjekjet janë duke u ndërprenë mes dyshimeve se çdo marrëveshje do të mund të bëhet me Kiev.

/Laugert Qosja/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here