Apple ul çmimet e iPhone në Kinë

0

Çmimet e iPhone në Kinë po bien falë një uljeje taksash që hyri në fuqi të hënën. Apple ka ulur  çmimet për iPhone, iPad-s dhe produkte të tjera në faqen zyrtare kineze të saj. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua, ulja erdhi pas rënies 3% në normën e taksës mbi  vlerën e shtuar që filloi më 1 prill.

Sipas firmës kërkimore të tregut IDC, shitjet e smartfonëve të Apple në Kinë kanë rënë mbi 20% tremujorin e fundit. Kompania e Kalifornisë përballet me konkurrencë të fortë nga rivalët vendas si Huawei, Oppo, Vivo dhe Xiaomi. Ato ofrojnë telefona inteligjentë më të lirë dhe të nivelit të lartë të përshtatura për tregun kinez.

S.KURTAJ

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here