Alonso dhe Hamilton më të paguarit në F1

0

Fernando Alonso dhe Ljuis Hamilton janë pilotët më të paguar në Formua 1. Spanjolli i Ferrarit dhe britaniku i Mercedesit fitojnë 20 milionë euro në vit, sipas “Business Book GP”.

I treti në këtë renditje është Xhenson Baton (McLaren), i cili fiton 16 milionë euro në vit. Vetëm i katërti Sebastian Vetel (Red Bull), i cili ka fituar 3 kampionatet e fundit të Formulës 1, por gjermanit paga i arrin afërsisht 20 milionë euro, duke pasur parasysh edhe bonuset që përfiton ai për çdo podium.

Piloti më pak i paguar është i riu Xhiedo van der Gard (Caterham) me 150 mijë euro.

1 – Fernando Alonso (Ferrari): 20 milionë euro
2 – Leëis Hamilton (Mercedes): 20
3 – Jenson Button (McLaren): 16
4 – Sébastian Vettel (Red Bull): 12
5 – Nico Rosberg (Mercedes): 11
6 – Mark Webber (Red Bull): 10
7 – Felipe Massa (Ferrari): 6
8 – Kimi Räikkönen (Lotus): 3
9 – Sergio Perez (Mclaren): 1,5
10 – Romain Grosjean (Lotus): 1
11 – Pastor Maldonado (Williams): 1
12 – Nico Hulkenberg (Sauber): 1
13 – Valteri Bottas (Williams): 600.000
14 – Jules Bianchi (Marussia): 500.000
15 – Adrian Sutil (Force India): 500.000
16 – Paul di Resta (Force India): 400.000
17 – Jean Eric Vergne (Toro Rosso): 400.000
18 – Daniel Ricciardo (Toro Rosso): 400.000
19 – Estban Gutiérrez (Sauber): 200.000
20 – Charles Pic (Caterham): 150.000
21 – Guiedo van der Garde (Caterham): 150.000

/Ariglon Pali/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here