Alexis Sanchez: Arsenali përpara se të bashkohet me Manchester united

0

06alexissanchez2803

Menaxheri i Arsenalit, Arsene Ëenger thotë se është “e mundshme” që në të ardhmen Alexis Sanchez  të bashkohet me rivalët në Premier Leagu, Manchester United.

Sanchez, 29 vjeç,në qeshor mbetet jashtë kontratës dhe mendohet të jetë pajtuar me  kushtet personale me klubin Old Trafford.

“Unë kam punuar me transferimet për 30 vjet, kështu që ka të ngjarë të ndodhë, por në çdo moment mund të dështojmë”, tha Ëenger.

Ëenger tha gjithashtu se ekziston një “mundësi” që mesfushori r Henrikh Mkhitaryan do të jetë pjesë e marrëveshjes.

“Më pëlqen lojtari”, shtoi Ëenger. “Ne luajtëm shumë herë kundër tij kur ai ishte në Dortmund.  Ai vlerësoi cilësinë e lojrave tona. Pagat nuk do të ishin problem.”

Mkhitaryan, 28 vjeç, nuk ka rënë dakord për një lëvizje, por është lënë jashtë fitimit të ligës në Stoke të hënën, me trajnerin Jose Mourinho duke konfirmuar se vendimi nuk ishte taktik.

Në një konferencë shtypi të enjten, Ëenger tha se Sanchez i Kilit do të shfaqë kundër Crystal Palace të shtunën, nëse ai nuk do të kryejë një transferim.

“Për sa kohë që nuk është në tratativa, ju duhet të pranoni se nuk mund të ndodhë,” shtoi francezi. “Këto gjëra nuk janë të garantuara.

“Unë nuk kam asnjë problem me qëndrimin e Sanchez, ai ishte në stërvitje të martën plotësisht i angazhuar. Ai është 29 vjeç dhe kontrata e ardhshme natyrisht do të jetë shumë e rëndësishme për të”.

Arsenali shiti përpara Theo Ëalcott në Everton të mërkurën dhe Ëenger ka qenë i lidhur me lëvizjet për sulmuesin Borussia Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang dhe Bordeaux përpara Malcom për të forcuar skuadrën e tij.

Ai tha se klubi nuk ishte afër për të përfunduar një marrëveshje për 20-vjeçarin Malcolm brazilian, por shtoi se Aubameyang, do të “përshtatet”.

I pyetur për ndonjë marrëveshje për Gabonin, Ëenger tha: “Kjo gjë është më e mirë kur është e fshehtë dhe kur nuk komentoni përpara se ta njoftoni kur është në tratativa.

“A do të përshtatet ai? Po, sepse karakteri mund të jetë një shënim shumë pozitiv dhe negativ – por në përgjithësi ju shikoni arritjen e një lojtari gjatë karrierës së tij.

“Kur është pozitiv, karakteri është përdorur në një mënyrë pozitive”.

Burimi: BBC

Përshtati: A.T

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here