Alarm në kryeministri, makina me eksploziv e prefektit të Vlorës

0

Një makinë e parkuar përbri Kryeministrisë vendosi në alarm policinë, e cila evakuoi stafin dhe realizoi një kontroll të imtësishëm për prezencën e eksplozivëve mëngjesin e sotëm. Ndonëse gjatë aksionit policor u kontrollua e gjithë godina e Kryeministrisë, vëmendja e njësive të posaçme anti-eksplozivë u fokusua tek automjeti i parkuar përbri Kryeministrisë.

Të dhënat paraprake flasin për një sasi eksplozivi prej 200 gramësh të pikasur në fund të makinës me targa TR 5066 N, e cila është në pronësi të Besnik Rrapo Dervishit, prefekt i Vlores.  Pas kontrollit të realizuar nëpërmjet qenve me erë, forcat e xhenios kryen edhe shpërthimin e komanduar, pas heqjes se lëndës eksplozive.  Prezenca e lëndës shpërthyese ju sinjalizua policisë rreth ores 9:00 nga një telefonatë anonime dhe mënyra se si ishte parkuar automjeti ngjalli shumë dyshime.

Alarmi vendosi në gatishmëri të gjithë strukturat shtetërore, ndërsa në vendngjarje mbërriti ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri dhe ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, shoqëruar nga prokurorë, oficerë të Gardës dhe funksionarë të tjerë të lartë të policisë.

Ndërkohë forca të shumta policie ndodhen në vendgjarje dhe kanë nisur punën për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

/Erilda Sulika/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here