Al Kaeda bën thirrje për protesta kundër qeverisë

0

Përmes një vidiomesazhi prej 17 minutash të publikuar në mbrëmje, Lideri i Al-Kaedës, Ayman al Zawahri i bën apel myslimanëve egjiptianë, që të bashkojnë forcat kundër qeverisë.

Në këtë video drejtuesi i Al-kaedës shprehet: “Kësaj bande kriminelësh që po merr në zotërim pushtetin përmes grushtit të hekurt dhe që ka përfituar nga lëshimet e bëra nga disa fraksione islamike, të cilave u janë nxitur fort shpresat përmes një mirazhi të një pajtimi demokratik”.

Ky vidiomesazh vjen pas një serie materialesh filmike të presionit të përgjakshëm të protestave pro Morsit në Egjipt.

/Rovena Dupi/ 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here