Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Zvogëlohet harta e përmbytjeve në Shkodër

Zvogëlohet harta e përmbytjeve në Shkodër

0 Komentet 🕔25.01.2014 - 12:09

Harta e sipërfaqeve të përmbytura në qarkun e Shkodrës është zvogëluar ndjeshëm si pasojë e ndalimit të reshjeve të shiut që prej mesnatës së kaluar. “Një pjesë e mirë e sipërfaqes së tokës së zënë nën ujë ka dalë nga harta e përmbytjeve”, bën të ditur shefi i sektorit të emergjencave civile në prefekturën e Shkodrës, Pëllumb Dani.

Për ditën e sotme, sipërfaqja e tokës së përmbytur është rreth 1500 ha, prej të cilave 660 ha është tokë produktive, ndërsa pjesa tjetër është lënë djerr nga fermerët e zonës.

Sipas Danit, përmbytjet në këto toka që i përkasin kryesisht komunave Bushat, Dajç dhe Ana e Malit, ka ardhur si rezultat i mospastrimit të kanaleve kulluese, të cilat nuk kanë arritur të përballojnë reshjet e dendura të shiut të këtyre ditëve.

Ndërkohë që mosshkarkimi nga liqenet e hidrocentraleve, ka bërë që rrjedha e lumenjve Drin, Kir dhe Bun, të jenë normale në shtratin e tyre dhe jo një kërcënim për banorët e këtyre zonave. “Pas informacionit mbi motin gjatë ditëve në vijim, kur priten edhe reshje të dendura dhe dëborë në zonat malore, shërbimet e emergjencave civile në qarkun e Shkodrës po marrin masat e nevojshme për ndërhyrjen në zonat problematike”, pohon Dani.

/Objektiv.al/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214