Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Zhvillohet forumi i dytë finaciar shqiptar

Zhvillohet forumi i dytë finaciar shqiptar

🕔27.03.2014 - 16:01

Dje u zhvillua me dyer të mbyllura Forumi i dytë Financiar Shqiptar në gjashtë sesione, ku u diskutuan sfidat kryesore që kriza ka shtruar për ekonominë dhe sidomos për sistemin financiar shqiptar. CCështjet kryesore u fokusuan mbi gjallërimin  e kredisë dhe uljen e shkallës së kredive me problem.

Të pranishëm në diskutim ishin Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ministri i Financave, Ministri i Ekonomisë, drejtues dhe ekspertë të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, si edhe drejtues të bankave më të rëndësishme tregtare në vend.

Drejtuesit e Departamentit të Mbikëqyrjes në Bankën e Shqipërisë diskutuan rreth ndryshimeve të rregulloreve të mbikëqyrjes, ndikimin që ato mund të kenë në uljen e kredive me problem dhe  rreth procesit të ekzekutimit dhe likuidimit të kolateralit.

Eksperti i Bankës Qendrore Europiane foli rreth sfidave që do të sjellë për sistemin bankar shqiptar kuadri i ri rregullimit bankar që po adoptojnë vendet e zonës euro.

Ndërsa përfaqësues të bankave diskutuan rreth domosdoshmërisë për ulje të informalitetit dhe përmirësim të sistemit të raportimit financiar të bizneseve, me qëllim rritjen e aksesit në financim.

Ndërkohë drejtuesit e Autoritetit të Mbikëqyrjes financiare diskutuan rreth rëndësisë së zhvillimit të tregut dytësor të titujve dhe në tërësi rreth rritjes së institucioneve financiare jo banka.

/Enkeleda Cami/

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214